Życiorys

XD
Krzysztof Krawczyk – polski piosenkarz, urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Rodzina Krawczyków często zmieniała miejsca zamieszkania ze względu na charakter pracy rodziców Krzysztofa – barytona i śpiewaczki operowej. Przyszły piosenkarz uczył się śpiewu w szkołach muzycznych, po śmierci ojca musiał jednak przerwać edukację. Jego matka wpadła w depresję, a on stał się żywicielem rodziny.
Krzysztof Krawczyk debiutował w 1963 r. razem z zespołem Trubadurzy. Grupa nagrała takie przeboje, jak: „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Byłaś tu”, „Ej, Sobótka, Sobótka”. Swoją popularnością dorównywali Czerwonym Gitarom. Karierę solową Krzysztof Krawczyk rozpoczął w 1973 r. płytą „Byłaś mi nadzieją” i programem „Kochałem Panią”. W 1976 r. na Festiwalu w Sopocie otrzymał 3 nagrody: Dziennikarzy, Publiczności i Głosu Wybrzeża.
Rok później Krawczyk wziął udział w spektaklu „Staroświecka komedia” Arbuzowa, w którym śpiewał wplecione w fabułę poezje Jesienina. Wkrótce potem nagrał swoje słynne utwory „Jak minął dzień” i „Pamiętam ciebie z tamtych lat”.
Krzysztof Krawczyk wyjechał na serię koncertów do Stanów Zjednoczonych i postanowił zostać za oceanem. Tam występował w ekskluzywnych klubach, zwłaszcza w Las Vegas. Po powrocie do Polski w 1985 r. zdobył II nagrodę na Festiwalu w Opolu za piosenkę „Nie przesadza się starych drzew”.
Kilka lat później Krawczyk uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu i musiał poddać się rehabilitacji. Ponownie wyjechał do Stanów, gdzie przechodził dalszą rekonwalescencję i nagrywał kolejne płyty. W 1994 r., już w Polsce, nagrał płytę „Gdy nam śpiewał Elvis Presley”.
W 2000 r. Krzysztof Krawczyk zaśpiewał przed papieżem. Razem z Goranem Bregovicem stworzył album „Daj mi drugie życie” w 2001 r. Podczas Festiwalu Top Trendy w Sopocie świętował 45-lecie pracy artystycznej
XD